Pařížská špionka. Tajný kód. Odvážný plán.
Paříž 1939 (postupně až 1945)
Éliane Dufortová studuje v Louvre dějiny umění, odpoledne si v muzeu přivydělává jako recepční a večer pomáhá rodičům v rodinné brasserii. Po napadení Polska Německem byli Élianin otec a bratr Luc povoláni do armády. Přítel Xavier odjíždí s otcem do Londýna, matka se sestrami prchá z Paříže. Otec padl do zajetí a bratr Luc se vrací domů a skrývá se jako dezertér.
Éliane je přidělena díky monsieurovi Jaurardovi do Muzea Míčovna, do kterého je sváženo obrovské množství zabavených obrazů z jiných galerií a zejména konfiskátů, hlavně židovských. které je nutno identifikovat a sepsat. Setkává se s jinou pracovnicí, Rosou. Ta je významnou pracovnicí odboje.
Obrazy na odvoz do Říše přichází opakovaně vybírat Göring osobně. Éliane je šokována, že v jeho suitě je i přítel Xavier. Dlouho netuší proč…
Do Paříže se vrací sestra Angélique, jediná přeživší z rodiny na útěku. Éliane se snaží s velkým rizikem opisovat seznamy obrazů a hlavně kódy míst kam jsou odesílány.
Francie 2015
(tentokrát je střídání válečných letopočtů a rokem 2015 řešeno krátkými, nerušivými vstupy použitými více až v posledních částech)
Remy Langová (před dvěma lety ztratila při autonehodě manžela a dceru) se postupně dozvídá poněkud kusé informace o minulosti, která se jí týká. Trochu pátrá, trochu k ní přicházejí informace poněkud nečekaně.
Seznamuje se s Adamem ………..
Hodnocení a vlastní pocity
Román je to napsaný skvěle, čtivě, v překrásně vyrovnaném tempu líčení dějových situací.
Autorka je v některých pasážích týkajících se citových rozpoložení a intimních chvil mnohomluvná tak, že by jí mohl závidět i Alexandr Dumas. To už ale o ní víme např. z Paříské švadleny. Tentokrát ustoupila od kakofonicky nepřehledného střídání časových pásem jako ve Skříni plné Diora.
Nejde se odtrhnout, knihu jde v pohodě přečíst za den. Žádné drastické momenty. Nádherně líčený život pařížanů, kdy nedostatek všeho se asi nedá srovnat s pohodou v našem Protektorátu.
Ovšem mistrné je, jak při poměrně malém počtu lidí dokáže naprosto přesvědčivě líčit odbojovou činnost běžných lidí, jejich starostí, lásek a hlavně neustálou hrozbu odhalení, po kterém následují tresty nejvyšší. Čtenář snadno získává pocit, že v tu chvíli právě žije ve válečné Paříži.
Jen pro informaci – název knihy je poněkud zavádějící, čtenář může očekávat jiný příběh.
Technické údaje
Rok překladu: 2021
Krátký úryvek z knihy
Co s nimi bude: Éliane se snažila nemyslet na to, co křičela ta žena na nádraží. Našla si v brasserii ten nejostřejší nůž a Luc udělal to samé, i když věděli, že nůž by tank ani nepoškrábal a proti pistoli by nezmohl vůbec nic.
Pak se společně postavili do otevřeného okna bytu a jenom se dívali. Venku nikdo nebyl: více než polovina obyvatel odjela, nádraží byla uzavřená, nemocnice evakuované, obchody zavřené, novinové stánky stály prázdné a ulice zoufale čekaly na to, až je začne bránit někdo jiný než toulaví psi.
Podrobnosti o knize:
Postavy z příběhu:
Yolanda 5 let
Slovem o knize:
Éliane však rozehrála nebezpečnou hru. Odváží se svěřit svá tajemství muži, kterého kdysi milovala? Nezradí ji znovu? Nemá šanci to s jistotou zjistit… dokud ji večírek v úchvatné vile na francouzské Riviéře nevystaví zcela nové úrovni nebezpečí.
Současnost: Remy Langová chce zapomenout na tragédii, kvůli níž se její život ocitl v troskách, a proto se vydává do domu na Riviéře, který za záhadných okolností zdědila. Během třídění knih objevuje evidenci uměleckých děl ukradených během druhé světové války.
V šoku zjišťuje, že její součástí je i obraz, který už od dětství visí na stěně jejího pokoje. Kdo vlastně byli její předci? Neskrývá dům na Riviéře větší tajemství, než jakému je Remy schopná čelit?
Představení autora
NATASHA LESTER
Děkuji za knihu Grada Publishing, a. s.